Jak urozmaicić kąpiel dziecka?

Niestety często zdarza się, że dziecko zabierane do kąpieli, zaczyna płakać. To dlatego, że maluchy nie lubią ani rzeczy monotonnych ani przymusu. A kąpiel nie dość, że bywa nudna, to jeszcze ktoś do niej dziecko zmusza. I tutaj pojawia się proste i dosyć oczywiste rozwiązanie. Należy jak najbardziej urozmaicić dziecku czas spędzony w wanience.

Dzisiaj podamy sprawdzone i skuteczne sposoby na zabawienie malucha podczas kąpieli.

Jak przygotować kąpiel dziecka?

Skóra dziecka jest niewiarygodnie wręcz delikatna. U noworodka nawet kontakt z nieodpowiednią substancją (na przykład kwaśnym sokiem z ogórków) może doprowadzić do podrażnień.

Niestety niektóre kosmetyki, które świetnie sprawdzają się u dorosłych, mogą wywołać podobny efekt. Szampon, którego używamy podczas kąpieli dziecka, musi być hipoalergiczny. Powinniśmy też zadbać, żeby nie szczypał oczu. Tutaj podpowiemy, że lepiej zapytać znajomych o rekomendację niż sprawdzać na sobie.

Bardzo ważny jest też zapach. Wszystkie wonie intensywne czy nadmiernie oryginalne mogą odstraszać dzieci od kąpieli. Aromaty, które dobrze się sprawdzą w tym wypadku to:

  • owoce
  • guma balonowa
  • czekolada

Pamiętajmy też, że podczas kąpieli bardzo ważne jest odwracanie uwagi dziecka. I butelka z płynem do kąpieli często daje nam ku temu okazję. W tym momencie wiele kosmetyków ma na opakowaniach bohaterów kreskówek. Niektóre są też produkowane w fantazyjnych kształtach i same przypominają zabawki wypełnione płynem.
Jakie zabawki do kąpieli sprawdzą się najlepiej?

Niepisanym symbolem zabawek kąpielowych jest żółta, gumowa kaczka. Wielu współczesnych rodziców w swoim dzieciństwie w wannie bawiło się plastikowymi okrętami wyprodukowanymi w ZSRR.

Świat poszedł do przodu również jeśli chodzi o mnogość opcji, jakimi możemy zająć dziecko podczas kąpieli. Dzięki ogromowi dostępnych produktów każdy pobyt w łazience zamieni się we wspaniałą przygodę, której najmłodsi nie będą chcieli kończyć.

Zanim przejdziemy do omówienia przykładowych zabawek dostępnych na rynku, wspomnimy parę słów o cechach, jakie muszą one spełniać:

Zabawki kąpielowe muszą dać się osuszyć. Tutaj gumowa kaczka może być problematyczna – ze względu na swoje wnętrze, do którego woda może dostać się przez niewielki otwór.
Muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów i pokryte farbą, która łatwo nie reaguje z detergentami.
To oczywiste, ale warto wspomnieć – zabawka powinna być bezpieczna.

Zabawki do przelewania wody

Woda ma to do siebie, że płynie, a jej strumień może układać się na wiele różnych sposobów. Aż wstyd byłoby nie skorzystać z tych właściwości podczas kąpieli. Na rynku dostępna jest szeroka gama zabawek, którymi możemy przelewać wodę. Wiele z nich to akcesoria wyjątkowo kreatywne. Tutaj można wymienić:

pszczółkę, z której woda wylewa się w formie szerokiego parasola
zestaw wiaderek z dziurkami – z każdego z nich woda kapie w inny sposób, więc dzieciaki będą miały szerokie pole do obserwacji
kubek do mycia głowy – można nim polewać włosy, ale jednocześnie często jest sprzedawany w fantazyjnych kształtach – na przykład wieloryba
zestaw rurek do montowania na ścianie – dzięki nim dzieci będą mogły popatrzeć, którędy woda cieknie i tym samym poznać zasady hydrologii

Bańki mydlane

Kiedy kąpiemy dzieci, cała łazienka i tak często jest mokra. Dlatego warto pozwolić pobawić im się wtedy zabawkami wytwarzającymi bańki.

Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów. Część z nich została opracowana z myślą o kąpielach, a część to po prostu zwykłe gadżety, produkujące bańki.
Książeczki kąpielowe

Świetny sposób na odwrócenie uwagi dziecka od męki związanej z kąpielą to także opowiadanie historii. I o ile można im po prostu przypomnieć jakąś bajkę, o tyle książeczki kąpielowe mają dodatkową warstwę wizualną.

Zawierają kolorowe, przyciągające uwagę obrazki, a poza tym często wykonane są z grubego nieprzemakalnego materiału.
Inne zabawki

Wyobraźnia twórców zabawek jest ewidentnie niemal tak samo nieograniczona jak fantazja dzieci. Cały czas zaskakują i proponują rozwiązania, na które nie wpadłby przeciętny dorosły. Niektóre kreatywne zabawki, jakie można wymienić to:

zestaw meduz z przyssawkami – można z nich budować konstrukcje albo eksperymentować na brzegach wanny
przyczepiany do płytek zestaw do gry w kosza

Jak umilić kąpiel dziecka? – piana i inne pomysłowe kosmetyki

Powszechnie wiadomo, że najlepszy sposób na niezapomnianą kąpiel to wypełnienie wanny pianą. Wygląda ona fantastycznie, jest przyjemna w dotyku, a poza tym można z niej formować najbardziej nawet fantazyjne kształty.

Nawet jednak kąpiel z pianą może się znudzić najmłodszym. Jeśli to już nastąpi, warto sięgnąć po inne kosmetyki urozmaicające czas w wannie. Tutaj wymienić można:

Tabletki do kąpieli. Musują i barwią. Dzięki nim dziecko będzie mogło sobie wyobrazić, że znalazło się na chwilę w kąpieli z lemoniady. Czyste marzenie.

Tęczowe chmurki do kąpieli. Ciekawa wariacja na temat “bombki” kąpielowej. Chmurkę wrzucamy do kąpieli i niemal natychmiast zaczyna ona musować. Dopiero jednak po czasie uwalniają się barwniki, które zostawiają za sobą tęczowy ślad na wodzie. Dzieci na pewno będą zachwycone.