Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Posiadanie własnego ogródka ma wiele zalet. Możemy w nim nie tylko uprawiać rośliny, czy odpoczywać po całym dniu w pracy. To także doskonałe miejsce na zaaranżowanie placu zabaw dla dzieci. Planowanie i urządzanie ogrodowej strefy tylko dla dzieci, będzie dla całej rodziny wspaniałą zabawą. Można sięgnąć po dostępne w sklepach zabawki na dwór dla dzieci lub samodzielnie przygotować atrakcje do dziecięcego placu zabaw. Jak prawidłowo zaaranżować przestrzeń?

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Dzięki temu nie tylko dbają o swoje zdrowie, ale również rozwijają wiele umiejętności przydatnych w dalszym rozwoju. To właśnie na placu zabaw kształtuje się motoryka duża, dzięki czemu w późniejszym czasie dzieciom łatwiej będzie doskonalić umiejętność pisania. Poza tym ruch na świeżym powietrzu to szereg korzyści dla zdrowia dziecka. Między innymi przyczynia się do podniesienia odporności. Dlatego też mając swój kawałek ogrodu, oprócz miejsca do wypoczynku czy kwiatowych rabat, warto wygospodarować miejsce na kącik dla dzieci. musi być nie tylko atrakcyjny, bezpieczny i funkcjonalny, lecz także kreatywny.

Jak urządzić plac zabaw dla dzieci?

Które dziecko nie marzy o własnym placu zabaw? Dlatego zanim przystąpimy do realizacji, warto skonsultować z najmłodszymi swoje pomysły i wziąć pod uwagę ich zdanie. W końcu ma to być miejsce, gdzie dzieci będą się bawić. Dlatego dobrze by było, aby było to miejsce przyjazne dla nich i odpowiadające ich zainteresowaniom. Posłuchajmy, czego dzieci oczekują, poobserwujmy je i w miarę możliwości spełniajmy ich marzenia. Wyposażenie placu zabaw trzeba dostosować do wieku dziecka.

Kącik zabaw dla dzieci powinna wkomponowywać się w całą aranżację ogrodu. Jednak musi to być bezpieczna strefa, która będzie pozostawała w zasięgu wzroku rodziców. Miejsce, w którym zaaranżujemy plac zabaw dla dzieci, musi znajdować się w bezpiecznej odległości od furtki, garażu czy oczka wodnego. Dobrze jest na plac zabaw wybrać miejsce zacienione. Słońce nie jest bezpieczne dla dzieci, a rozgrzane elementy placu zabaw mogą powodować oparzenia.

Ważne jest także podłoże, na którym znajdą się zabawki na dwór dla dzieci. Odpowiednie materiały wzmocnią poziom bezpieczeństwa, a przede wszystkim zamortyzują upadki – a tych przecież na placu zabaw będzie mnóstwo.Możemy wybrać: trawę, piasek, a także nawierzchnie syntetyczne: płytki gumowe, maty przerostowe, system amortyzujący ze sztuczną trawą.

Aranżując plac zabaw, musimy zadbać również o to, by nie znajdował się w sąsiedztwie niebezpiecznych elementów. Dobrze jest, gdy nie ma w jego pobliżu roślin – krzewów czy drzew, które mogłyby wyrządzić dzieciom krzywdę. Warto też zrezygnować z sadzenia w okolicach placu zabaw róż czy roślin trujących typu: cisy, jemioły czy zimowity.

Jakie urządzenia na dziecięcy plac zabaw?

Kiedy już zaplanujemy, gdzie ma się znaleźć dziecięcy plac zabaw, następuje najbardziej wyczekiwana przez dzieci chwila, czyli wybór atrakcji. Na domowym placu zabaw nie może zabraknąć piaskownicy. To ponadczasowy element zabawy. Spodoba się młodszym, jak trochę starszym dzieciom. Każde dziecko – niezależnie od tego, czy ma 3, czy 10 lat, z chęcią będzie powracało do huśtania się – choćby przez 15 minut dziennie. Dlatego też, na każdym przydomowym placu zabaw musi znaleźć się huśtawka. Podobnie jak zjeżdżalnia, która rozwija dziecięcą koordynację. Domek w ogrodzie to kolejny element, który powinien się znaleźć na przydomowym placu zabaw. Własna kryjówka to miejsce, które chce mieć każde dziecko. Może tu schować swoje skarby czy zaprosić przyjaciół i schować się z nimi przed dorosłymi. Dodatkowo na placu zabaw powinny znaleźć się urządzenia w kształcie zwierząt czy pojazdów sprawią radość każdemu maluchowi. Są przy tym bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości.