Dlaczego warto kłaść noworodka na brzuchu

Noworodek podczas snu powinien leżeć na plecach. Jednak w momencie, gdy dziecko jest aktywne zaleca się, aby było kładzione na brzuszku. Leżenie na brzuszku pomaga właściwie się rozwijać maluchowi. Kładzenie na brzuszku można zacząć już u noworodków. Najpierw z częstotliwością dwa do trzech razy dziennie na kolanach u rodzica.

Dlaczego poleca się kłaść noworodka na brzuchu?

Młodzi rodzice mają wątpliwości, kiedy pierwszy raz położyć noworodka na brzuchu. Tymczasem leżenie na brzuszku pozwala dziecku samodzielnie unosić głowę i obracać nią. Używane w tej pozycje mięśnie są później pomocne przy siadaniu, raczkowaniu, wspinaniu się i chodzeniu. Dodatkowo czas na brzuszku pozwala na jego masaż, dzięki czemu dziecko łatwiej oddaje gazy. Do zalet leżenia noworodka na brzuchu zalicza się także:

  • ćwiczenie i wzmocnienie mięśni rąk, dzięki czemu dziecko szybciej podejmie raczkowanie,
  • rozwój mięśni nóg i mózgu,
  • wsparcie prawidłowego ułożenia bioder,
  • główka dziecka nie zniekształca się.

Leżenie na brzuszku to dla noworodka wsparcie rozwoju ruchowego i wspomaganie rozwoju mięśni. Zmniejszona częstotliwość kolek to też efekt leżenia na brzuszku, co stanowi ulgę dla rodziców.

Kiedy dziecko nie może leżeć na brzuchu?

Brak jest przeciwwskazań do kładzenia zdrowych noworodków na brzuchu. Jednak należy pamiętać, aby nie robić tego bezpośrednio po obfitym posiłku. Kładzenie na brzuchu nie jest wskazane w przypadku niemowląt, które cierpią:

  • objawy refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • wrodzoną łamliwość kości,
  • wady serca, gdyż mogą powodować kłopoty z oddychaniem,
  • porażenia dziecięce(np. wiotkie).

Nie powinno układać się na brzuchu także dziecka, które ma rany pooperacyjne brzucha lub klatki piersiowej. Należy indywidualnie rozpatrywać każde schorzenie czy wadę rozwojową przed decyzją o kładzeniu na brzuszku malucha. W takich wypadkach zalecana jest konsultacja ze specjalistą. Na brzuchu nie powinny także leżeć wcześniaki i dzieci poważnie chore. Natomiast niemowlęta, nawet niepełnosprawne powinny jak najbardziej korzystać z zalet tej pozycji. Jednak zawsze trzeba być przy dziecku leżącym na brzuszku, aby zareagować, gdyby zdarzyło się coś niespodziewanego.

Jak przekonać dziecko do leżenia na brzuchu?

Czasami kładąc dziecko na brzuszku może ono się złościć i płakać, w takiej sytuacji warto najpierw dziecko przyzwyczaić do takiej pozycji. Można zacząć z noworodkiem kładąc go na kolanach początkowo dwa, trzy razy dziennie. Długość leżenia na brzuszku należy przedłużać stopniowo. W czasie, gdy dziecko leży na brzuszku można utrzymywać z nim kontakt i bawić się np. za pomocą kart dydaktycznych lub innych zabawek zwracających uwagę dziecka. Warto zwrócić uwagę na podłoże, na którym kładziemy maluszka, gdyż nie może być zbyt twarde lub za miękkie(powinno być w kontrastowych kolorach). Dziecko można również kłaść na klatce piersiowej, czyli brzuchem do brzucha(dziecko zacznie podpierać się rączkami, żeby tylko patrzeć na twarz rodzica. Dla dziecka przeszkodą w leżeniu na brzuszku mogą być także ubrania(przede wszystkim napy lub falbanki śpioszków mogą drażnić).

Na jak długo można kłaść maluszka na brzuchu?

Początkowo leżenie na brzuchu powinno trwać kilka lub kilkanaście sekund, a następnie stopniowo wydłużać ten czas.

Jak przewrócić dziecko z leżenia na plecach na leżenie na brzuchu?

Najpierw należy wyprostować dziecku rączkę, po tej stronie ciała, na którą będziemy przewracać dziecko. Następnie trzeba lekko podnieść pupę niemowlęcia do góry. Rodzic w tym czasie także może pochylić ciało i głowę delikatnie w bok. W końcu można trzymając jedną ręką pupę i rączkę dziecka, w sposób delikatny obrócić dziecko na bok, przy czym ciało dziecka powinno cały czas dotykać podłoża. Trzeba sprawdzić, czy rączki dziecka nie zostały pod brzuszkiem(można lekko unieść jego przedramiona).

Dobrze jest pozyskać wszelkie informacje na temat leżenia na brzuszku u niemowląt, aby móc właściwie zastosować tę metodę w codziennej opiece nad dzieckiem. Przydatne informacje można znaleźć w literaturze, artykułach online lub skonsultować się z pediatrą, który udzieli dokładnych wskazówek dotyczących prawidłowego kładzenia dziecka na brzuchu. Zachęcamy rodziców do zdobycia wiedzy na temat korzyści płynących z leżenia na brzuchu u noworodków oraz o odpowiednich sytuacjach, kiedy należy być ostrożnym i unikać tej pozycji. Zdrowy rozwój dziecka zależy od wielu czynników, a leżenie na brzuchu to tylko jedna z wielu praktyk, które wspierają jego rozwój fizyczny.

Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym podczas wprowadzania dziecka do leżenia na brzuszku. Regularne praktykowanie tej pozycji pomoże dziecku w rozwoju i osiąganiu kolejnych etapów ruchowych. Pamiętajmy również, że każde dziecko jest inne i może reagować różnie na leżenie na brzuchu. Ważne jest, aby obserwować reakcje dziecka i dostosowywać czas i intensywność leżenia na brzuchu do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o leżeniu dziecka na brzuchu, warto zgromadzić jak najwięcej informacji i skonsultować się z pediatrą. Odpowiednia wiedza i świadome podejście do opieki nad dzieckiem pomogą rodzicom w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących rozwoju i zdrowia malucha.