Dolegliwości ciążowe. Jak sobie z nimi radzić? Zaparcia.

Zaparcia – zapobieganie, leczenie

Zaparcia w ciąży to dolegliwość dość często spotykana w tym wyjątkowym stanie. Są one całkowicie naturalną reakcją organizmu na podwyższony progesteron, czyli hormon, który powoduje spowolnienie pracy jelit.
Zatwardzenie może pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak z upływem kolejnych tygodni wzrasta ryzyko ich wystąpienia poprzez ucisk powiększonej macicy na jelita. Przyczynia się do nich również nieodpowiednia dieta. Dodatkowo jeżeli w okresie ciąży wystąpi anemia, należy rozpocząć suplementację żelaza, a ono również powoduje zatwardzenie.

Aby zapobiegać zaparciom w ciąży, warto zadbać o to, aby posiłki były lekkostrawne, bogate w błonnik, jak najmniej przetworzone, zawierające małą ilość cukru. Należy też pić dużo wody i soków owocowych, najlepiej niegazowanych. To ważne, dlatego że błonnik połączony z płynami pomoże, jednak jeśli nawodnienie organizmu będzie zbyt małe, może to zwiększyć nasz problem. Dlatego czasem małe zmiany pozytywnie wpłyną na samopoczucie. Dla przykładu; do jedzonego jogurtu wystarczy dodać siemię lniane, otręby i świeże owoce.

Zaleca się także ograniczenie produktów, które mogą nasilać tę dolegliwość. Między innymi są to; czekolada, kakao i banany.

Pomocna okazuje się tutaj również aktywność fizyczna. Spacer, zajęcia dla ciężarnych czy basen rozruszają ciało i pomogą pozbyć się drażliwego problemu.

Jeżeli zaparcia stają się uciążliwe powinno się porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ mogą doprowadzić do powstania hemoroidów.