Dolegliwości ciążowe. Jak sobie z nimi radzić? Hemoroidy.

Hemoroidy – zapobieganie, leczenie

Hemoroidy są często skutkiem zaparć występujących w wyjątkowym czasie, jakim jest ciąża. A także nacisku powiększającej się macicy na żyłę główną dolną i naczynia żylne miednicy. Hemoroidy mogą mieć cztery stopnie zaawansowania i jeżeli zauważymy krwawienie z odbytu powinniśmy jak najszybciej porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie zagrażają one w żaden sposób dziecku, ale powodują ogromny dyskomfort i można znaleźć sposoby, żeby sobie pomóc.

Zapobiega się im w podobny sposób jak zapobiega się zaparciom. Czyli zwracając uwagę na dietę. Najlepiej, żeby była ona lekkostrawna, bogata w błonnik, jak najmniej tłusta i przetworzona. Należy również pić dużo płynów, w tym głównie wody niegazowanej.
Ponadto pomocna okazuje się aktywność fizyczna, która zniweluje zaparcia, a tym samym zmniejszy ryzyko pojawienia się hemoroidów. Nawet zwykłe spacery są bardzo istotne i potrzebne.

Aby sobie ulżyć podczas tego ciążowego problemu, zaleca się noszenie przewiewnej bielizny, unikania parcia podczas korzystania z toalety, podcieranie się wilgotnymi chusteczkami lub podmywania wodą, zamiast używania papieru toaletowego. Należy unikać zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej.

Dodatkowo tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem można zastosować tak zwane “nasiadówki”, czyli kąpiele nasiadowe składające się z ciepłej wody i ziół. A jeśli zajdzie taka potrzeba dodatkowo wprowadzić preparaty dostępne w aptekach takie jak; czopki czy maści.