Kiedy pojawia się szorstka skóra u niemowląt?

Większość rodziców ma do czynienia z suchą i chropowatą skóra dziecka, gdyż skóra maleństwa nie ma jeszcze dobrze wykształconej warstwy hydrolipidowej. Skóra maluszka jest delikatna i podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne(np. chlorowana woda).

Jak rozpoznać szorstką skórę u dziecka?

Do rozpoznania szorstkiej skóry u dziecka wystarczy dotyk. Jeśli pod palcami wyczujemy szorstkość to już jest sygnał świadczący o nadmiernej suchości. Mogą pojawić się również inne objawy jak:

 • widoczne zaczerwienienie,
 • pękanie i łuszczenie się naskórka,
 • maluszek źle reaguje na dotyk i jest rozdrażniony,
 • mogą pojawić się krostki i pęcherzyki.

Co może być przyczyną szorstkiej skóry u dziecka?

Zazwyczaj przyczyną szorstkiej skóry jest nadmierne przesuszenie, które wynika z fizjologicznego braku mechanizmów ochronnych skóry. Efekt szorstkiej skóry u niemowląt może pojawić się na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Problemu tego nie można ignorować, gdyż może być sygnałem poważniejszych problemów jak AZS, ŁZS czy grzybica.
W przypadku niemowlęcia szorstka skóra może być skutkiem porodu po terminie. W takiej sytuacji skóra dziecka była dłużej narażona na działanie wód płodowych, kiedy już maź pokrywająca dziecko nie spełniała swoich zadań. Sucha skóra u niemowląt może także pojawić się na skutek:

 • źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych,
 • nieprawidłowej aplikacji kosmetyków,
 • suchego powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa maluch,
 • zbyt długich kąpieli, które sprzyjają utracie wilgoci z naskórka.

Codzienna pielęgnacja niemowlęcia jest sposobem na wychwycenie wszelkich problemów skórnych dziecka w ich początkowej fazie.

Jakie objawy u niemowlęcia mogą zaniepokoić?

Szorstka skóra u niemowląt może być efektem nieprawidłowej pielęgnacji i wystarczające są tylko zmiany w stosowaniu kosmetyków bądź ich rodzaju. Natomiast, gdy sucha i łuszcząca się skóra pojawia się na twarzy niemowlęcia lub na owłosionej części głowy to wtedy może być objawem atopowego zapalenia skóry. Tego rodzaju zmiany charakteryzują się grudkami na rumieniowym podłożu oraz nasilonym świądem i nawrotowym charakterem zmian. Dziecko ze skórą atopową może być niespokojne. W pielęgnacji takiej skóry zaleca się stosowanie specjalnych preparatów nawilżająco-natłuszczających (emolienty), których zadaniem jest odbudowa ochronnej warstwy skóry oraz łagodzenie swędzenia ciała.

Dodatkowo sucha skóra niemowlaka na czole i na owłosionej części głowy może być także początkiem łojotokowego zapalenia skóry. Wtedy pojawiają się zmiany rumieniowo-złuszczające się. Grudki te po pewnym czasie wytwarzają żółtej barwy, tłustą wydzielinę, która zastyga na skórze. Zmiany te nie swędzą niemowlęcia, które jest spokojne. Ciemieniucha powstaje wskutek nadmiaru androgenów przekazanych dziecku od mamy. W tym przypadku wystarczającym działaniem jest:

 • odpowiednia pielęgnacja skóry głowy,
 • systematyczne wyczesywanie zmian,
 • stosowanie oliwek i emolientów pozwalających zmiękczyć ciemieniuchę.

Zmiany skórne u niemowlęcia mogą również oznaczać alergie pokarmowe.

Jak dbać o szorstką skórę niemowlęcia?

W przypadku suchej skóry dziecka przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację skóry:

 • skrócenie kąpieli do 5–10 minut bez użycia mydła,
 • stosowanie emolientów,
 • nieprzegrzewanie dziecka,
 • stosowanie nawilżania powietrza,
 • niewystawianie dziecka na działanie zimnego powietrza.

W okresie noworodkowym warto zminimalizować stosowanie kosmetyków do kąpieli. W tym czasie wystarczająca jest kąpiel dziecka czystą wodą(przy temperaturze wody 34–36 stopni Celsjusza-można sprawdzić łokciem). Noworodek może być kąpany co drugi dzień. Na suchą skórę dziecka najlepiej jest stosować balsamy lub mleczka. Natomiast okolice pupy niemowlęcia można potraktować odpowiednimi kremami nawilżającymi po wcześniejszym oczyszczeniu z moczu i kału czystą wodą.

Leczenie suchej skóry niemowlęcia jest ważne, aby złagodzić objawy i przywrócić jej odpowiednie nawilżenie. W przypadku łagodnych objawów szorstkiej skóry można zastosować delikatne kremy nawilżające lub balsamy przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Ważne jest regularne nawilżanie skóry dziecka, zwłaszcza po kąpieli i przed snem.

W przypadku bardziej zaawansowanych przypadków suchej skóry, kiedy występuje zaczerwienienie, pęknięcia czy łuszczenie, warto skonsultować się z lekarzem lub pediatrą. Specjalista może przepisać odpowiednie leki lub maści, które pomogą w leczeniu i łagodzeniu objawów. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie specjalnych kremów z kortykosteroidami.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, dlatego skuteczność leczenia może się różnić. Ważne jest regularne monitorowanie stanu skóry dziecka i dostosowanie pielęgnacji do jego indywidualnych potrzeb. W przypadku utrzymujących się lub nasilających się objawów należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego planu leczenia.

Wspierając zdrowie i nawilżenie skóry dziecka, można skutecznie łagodzić objawy szorstkiej skóry i zapewnić mu komfort i dobre samopoczucie. Pamiętajmy o regularnej pielęgnacji, stosowaniu odpowiednich kosmetyków i dbaniu o nawilżenie skóry zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, poprzez odpowiednie nawadnianie organizmu.