Sen jest bardzo ważny w prawidłowym rozwoju dziecka. Pozwala mu się zregenerować. W czasie, w którym nie śpi, zaabsorbowany poznawaniem świata, ciągle wykorzystuje zasoby energetyczne. Ponadto sen wpływa także na zdrowie psychofizyczne dziecka. Jak zadbać i prawidłowy sen dziecka?
Nieprzespane noce są dla rodziców czymś budzącym strach. To prawdziwy sprawdzian ich funkcjonowania w ciągu dnia po zarwanych nockach. Dlatego też od samego początku, rodzice pragną zrobić wszystko, by dziecko zaczęło przesypiać noce. Pomocne w tym będą wszelkiego rodzaju rytuały, które pozwolą dziecku przyzwyczaić się do pór odpoczynku i aktywności w ciągu dnia.
Jak zadbać i prawidłowy sen malucha?
Nauka prawidłowej higieny snu u dziecka trwa od trzech do sześciu miesięcy. Jednak skończenie przez dziecko pół roku, wcale nie musi oznaczać, że dziecko będzie ładnie spało. Na pytanie kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce nie ma jednej i prostej odpowiedzi, gdyż każdy maluch jest inny. Ważne jest, aby trzymać się wieczornych rytuałów, które ułatwią dziecku zasypianie. W przypadku małych dzieci korzystne jest, aby dni miały stały, przewidywalny rytm dnia.
Rytuały są dla dzieci ważne, gdyż pomagają im przewidzieć następujące po sobie zdarzenia. Chcąc poprawić jakość snu dziecka, warto by na godzinę przed snem było wyciszone. Dobrze jest przygasić światło czy wspólnie poczytać książkę. Zminimalizować ilość rozpraszaczy wokół dziecka. Nawet włączone radio może być dla dziecka bodźcem do aktywności, a nie do wyciszania.
Najlepiej, gdyby dziecko chodziło spać codziennie o tej samej porze, nawet w weekendy. Powtarzalność i rutyna warunkują szybkie i głębokie zasypianie oraz sen wysokiej jakości. Oczywiście może zdarzyć się tak, że moment zasypiania zostanie przeciągnięty o kilkanaście minut. Raz na jakiś czas nie wpłynie to na sen dziecka.
Na jakość snu dziecka wpływa także otoczenie, w którym zasypia. Dziecięcy pokój powinien być oddalony od salonu, tak by dźwięki z niego dochodzące nie zakłócały spokoju malucha. Przed snem pokój należy przewietrzyć i zadbać, by w pomieszczeniu była ustawiona optymalna temperatura. Nie może być ani za gorąco, ani za zimno. W przypadku niemowlaków rodzice muszą zadbać o suchą pieluszkę. Zwiększy to szansę na przespanie kilku godzin bez pobudki. Tak samo ważne jest, by dziecko nie szło spać z pustym brzuszkiem. Karmiąc malucha, warto zwrócić uwagę na to czy dziecko nie zasypia przy piersi i butelce. Ważne jest, by skończyło posiłek. W przypadku starszych dzieci, ostatni posiłek przed snem powinien być zjedzony na 2 godziny przed zaśnięciem. W innym przypadku, może obudzić je ból brzuszka.
Atmosfera w pokoju to nie tylko odpowiednia temperatura czy zasłonięcie okien. To również odpowiednie łóżeczko dla dziecka oraz pościel. Odpowiednio dobrany materac, który jest podporą dla kręgosłupa podczas snu, sprawi, że maluch będzie szybciej zasypiał i będzie wstawał wypoczęty. Wieczorne sprawdzanie pościeli oraz zasłanianie okien roletami to dobry nawyk, który warto wprowadzić w życie.
Wielu rodziców zastanawiać się kiedy dziecko zacznie przesypiać noce, nie bierze pod uwagę, że na jakość snu wpływają także drzemki w ciągu dnia. Bardzo często zdarza się, że maluch budzi się w nocy czy nie chce zasnąć, gdyż w ciągu dnia spał za długo. Ostatnia drzemka dziecka powinna się odbywać wczesnym popołudniem. Wtedy maluch będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby zmęczyć się przed ponownym pójściem spać.
Chcąc zadbać o dobry sen dziecka, musimy zadbać o odpowiednie rytuały przed snem. Jednak dla każdej rodziny będą one inne. Jedni przed snem wprowadzą kąpiel z relaksującym masażem, inni włączą relaksującą muzykę czy będą czytali bajki. Najważniejsze jest, by rytuały wyciszały dziecko i pozwalały mu przygotować się do snu. Ważne, aby wieczór był dla dziecka czasem przyjemnego odprężenia, relaksującej bliskości z rodzicami, chwilą, która z czasem będzie dziecku kojarzyć się ukojeniem i błogością.