Jak złagodzić ząbkowanie u dziecka?

Zwykle rodzice cieszą się, kiedy zobaczą pierwszy ząbek dziecka. Jednak ząbkowanie u dziecka bywa poprzedzone marudzeniem, płaczem, rozdrażnieniem. Może pojawić się także biegunka czy podwyższona temperatura. Widok cierpiącego dziecka nie jest dla rodziców niczym przyjemny. Dlatego rodzice starają się zrobić wszystko, by zminimalizować objawy bolesnego ząbkowania. Jak to zrobić?

Ząbkowanie jest stałym elementem w rozwoju dziecka. Każde może reagować inaczej na wyrzynające się zęby mleczne. Chociaż nie możemy w pełni przewidzieć, jak dzieci zareagują na swój pierwszy ząb, możemy dowiedzieć się o objawach ząbkowania dziecka. Pierwszy ząb zwykle pojawia się około szóstego miesiąca życia. Jednak ząbkowanie może pojawić się nawet w drugim miesiącu życia. U większości dzieci ząbkowanie przebiega stopniowo. Jednak ząbkowanie u dziecka objawy może dawać również gwałtownie, kiedy większość zębów wyrzyna się jednocześnie. Powoduje to kumulację bólu i innych symptomów. Większość dzieci ma pełny zestaw 20 zębów mlecznych do 30 miesiąca życia.

Jakie są objawy ząbkowania?

Objawy ząbkowania mogą różnić się w zależności od dziecka. U jednych wystąpi jeden charakterystyczny objaw, jak na przykład zwiększone ślinienie się, by u innych nastąpiła kumulacja objawów. Zazwyczaj rodzice są w stanie bez trudu rozpoznać, kiedy zaczyna się ząbkowanie u dziecka. Najprostszym sposobem na to jak rozpoznać ten moment jest obserwowanie jak wyglądają dziąsła. Mogą być one nieznacznie spuchnięte i bardziej czerwone. Można mieć wrażenie, że są posiniaczone i rozpulchnione. Dotknięcie dziąseł może powodować ból. Do objawów ząbkowania zaliczamy: niepokój lub senność, rozdrażnienie, zwiększenie ślinienia, brak apetytu, ulewanie, wkładanie rąk do ust, pocieranie policzka czy łapania się za uszy. W niektórych przypadkach może pojawić się podwyższona temperatura. W trakcie wyrzynania zębów dziecko ma obniżoną odporność oraz z większą częstotliwością wkłada do buzi rączki i napotkane przedmioty, za pośrednictwem których przenosi do organizmu bakterie i wirusy.

Jak złagodzić objawy ząbkowania u dziecka?

Najczęściej pierwsze pojawiają się zęby dolne tzw. jedynki, a następnie górne jedynki. Kolejno pojawiają się dwójki, czwórki, trójki i zęby trzonowe. Objawy ząbkowania mogą dać się we znaki rodzicom. Dlatego też warto znać sposoby na łagodzenie bólu. Chcąc ulżyć dziecku, możemy zastosować masaż dziąseł. Do tego celu najlepiej zastosować silikonową nakładkę na palec. Podczas masowania dziąseł, warto być delikatnym, gdyż rozpulchnione dziąsła mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ulgę w ból, przynieść może podanie schłodzonego w lodówce gryzaka. Pamiętajmy by nie był on zbyt mocno zmrożony, gdyż może spotęgować ból dziąseł. Dodatkowo można dziecku podać zwilżoną w zimnej wodzie pieluszkę do ssania.

Czasem domowe sposoby łagodzenia ząbkowania nie pomagają. Wówczas rodzice mogą sięgnąć po farmakologię w postaci żelu na dziąsła dla dzieci. Należy pamiętać, by żel był przeznaczony dla niemowlaków. Najlepiej, gdy w swoim składzie ma produkty ziołowe. Takie żele zawierają naturalne wyciągi roślinne i substancje o działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym, ściągającym, powlekającym i przeciwzapalnym. Zazwyczaj skład żelu lub sprayu na ząbkowanie obejmuje wyciąg z rumianku, prawoślazu, propolisu, tymianku, goździka, szałwii, szkarłatki i rzewienia lekarskiego. Można także sięgnąć po środki homeopatyczne, żele z lidokainą czy środki przeciwbólowe (jednak te najlepiej stosować, gdy pojawi się gorączka).

Ząbkowanie u dziecka to dobry moment na rozpoczęcie dbania o higienę jamy ustnej. Przecieranie dziąseł po każdym posiłku, zadbanie o to, by w diecie malucha było jak najmniej cukru, pomoże w utrzymaniu zdrowych zębów. Poza tym wdrożenie tego typu rytuałów pomoże w przyszłości dbać o zęby dziecka.