Kaszel u dziecka może objawiać się w różny sposób. W przypadku kilkuletniego dziecka można skorzystać ze sposobów, które zmniejszą częstotliwość pokasływania jak i uczucie drapania w gardle. Rodzic ma pewność, że domowe sposoby są bezpieczne, a łagodzą kaszel u dziecka. Natomiast w przypadku niemowlaka(poniżej pół roku) należy skorzystać z wizyty u pediatry. Warto podkreślić, że kaszel nie jest chorobą, a reakcją na podrażnienie zakończeń nerwowych w obrębie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Kaszel to również sposób na oczyszczanie dróg oddechowych. Zawsze jednak warto wiedzieć jak złagodzić kaszel u dziecka.
Jakie są rodzaje kaszlu?
Kaszel u dziecka może być suchy lub mokry. Różne rodzaje kaszlu pojawiają się w zależności od okoliczności. Przy określaniu rodzaju kaszlu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- obecność odkasływanej wydzieliny,
- kolor odkasływanej wydzieliny,
- wydawany dźwięk w czasie kasłania.
Kiedy pojawia się suchy kaszel u dziecka?
Suchy kaszel u dziecka pojawia się zwykle w pierwszej fazie choroby. Jest to rodzaj kaszlu, gdy dziecko nie czuje wydzieliny, a jednak jest zmuszone kasłać. To prowadzi do wysuszenia śluzówki gardła, gdzie łatwiej namnażają się wirusy. Suchy kaszel jest męczący i mogą mu towarzyszyć takie objawy jak:
- duszności,
- ostry ból gardła,
- ból w klatce piersiowej.
Chcąc pomóc należy podawać dziecku preparat wykrztuśny. Natomiast wśród domowych sposobów na suchy kaszel najczęściej wymienia się:
- syrop z cebuli,
- syrop sosnowy,
- napar z siemienia lnianego,
- mleko z rozpuszczonym masłem,
- inhalacje z użyciem olejku eukaliptusowego, sandałowego, sosnowego czy majerankowego,
Jak powinni reagować rodzice, gdy kaszle dziecko?
Przede wszystkim kaszlące dziecko powinno pić więcej niż zazwyczaj, gdyż złagodzi to ból podrażnionej śluzówki, ale także nawilży ją, co prowadzi do osłabienia kaszlu na pewien czas. Dziecku karmionemu jeszcze butelką można podać herbatki dla niemowląt czy nawet ciepłą, przegotowaną wodę. Dla starszego niemowlęcia można ugotować kompot z owoców z niewielkim dodatkiem cukru. Rodzic musi pilnować, aby dziecko nie zakrztusiło się w trakcie picia.
Kolejnym domowym sposobem na kaszel u dziecka jest dbałość o odpowiednią wilgotność powietrza. Suche powietrze powoduje wysychanie śluzówki w gardle, co może być przyczyną samego kaszlu lub jego nasilenia. Powietrze można nawilżać specjalnym nawilżaczem lub wilgotnymi ręcznikami zawieszonymi na kaloryferze.
W przypadku, gdy dziecko ma suchy kaszel pomoże obniżenie temperatury w pokoju do 17–18 stopni Celsjusza. Dzięki temu zmniejszy się obrzęk i podrażnienie śluzówki. Należy tylko pamiętać o ciepłym ubraniu dla dziecka.
Preparaty z apteki na kaszel nie zawsze są przeznaczone dla dzieci, dlatego też warto najpierw spróbować z naturalnymi syropami na kaszel z wykorzystaniem takich składników jak:
- czarny bez,
- miód
- tymianek,
- młode pędy świerku,
- cebula(syrop z niej przeznaczony jest dopiero dla rocznych i starszych dzieci).
W sytuacji, gdy dziecko wykasłuje wydzielinę warto zastosować oklepywanie dłonią plecków dziecka, co ułatwi odkrztuszanie.
Na zmniejszenie kaszlu u dziecka wpływają napoje z miodem, gdyż miód posiada właściwości bakteriobójcze i dzięki napojom z miodem kaszel zmniejsza się co najmniej o połowę. Miód można podawać dzieciom powyżej pierwszego roku życia.
Na kaszel pomagają również inhalacje, które nawilżają śluzówkę. Inhalacje można zrobić za pomocą inhalatora lub wystarczy wlać zagotowaną wodę do miseczki, do której trzeba dodać zioła(jak rumianek, szałwia, tymianek) i ustawić niedaleko łóżeczka.
Na kaszel zalecane jest też podawanie rosołu z kury, który także wspomaga odkrztuszanie.
Jednakże, gdy powyższe sposoby nie działają, a kaszel utrzymuje się przez kilka dni trzeba zgłosić się do lekarza pediatry, aby postawił trafną diagnozę i rozpoczął leczenie.
Co może oznaczać kaszel u dziecka?
Kaszel u dziecka nie może zostać zignorowany, gdyż może być objawem rozwijającej się choroby lub alergii. Kaszel może również sygnalizować, że dziecko połknęło przedmiot, który utknął w krtani.