Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Urządzanie pokoju dla dziecka to jedno z najtrudniejszych zadań. Jednak urządzenie pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku to jeszcze trudniejsze zadanie. Pokój musi spełniać funkcje wypoczynkowe i użytkowe, a do tego być zgodny z zainteresowaniem rodzeństwa. Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku może powodować wiele konfliktów. Jak więc zaaranżować przestrzeń, aby każde z dzieci było zadowolone?

Dzielenie pokoju z rodzeństwem nie jest łatwe. Może być to powód licznych scysji. Zwłaszcza, jeśli w jednym pokoju mieszkają dzieci, których zainteresowania są różne. Nawet jeśli dzieci są prawie w tym samym wieku, konflikty i kuksańce mogą być na porządku dziennym. Pokój dziecięcy to miejsce, w którym dzieci spędzają większość czasu. To tu uczą się, odpoczywają czy się bawią. Co więcej, każdy ma swoje upodobania i pasje: istotne jest, aby sypialnia, nawet jeśli jest niewielka, dobrze je reprezentowała.

Jak pogodzić różne zainteresowania rodzeństwa w jednym pokoju?

Sypialnia dziecka łączy w sobie kilka przestrzeni – spania, nauki czy rozwijania zainteresowań. Ważne jest jej spójne urządzenie, by ułatwić dziecku harmonijny rozwój. Ideałem byłoby zaoferowanie każdemu dziecku swojego własnego pokoju. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Dlatego też urządzenie pokoju dla rodzeństwa jest nie lada wyzwaniem. Podczas aranżacji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. I nie jest to tylko metraż czy uwarunkowania architektoniczne.

Rodzeństwo w różnym wieku może mieć zupełnie inne oczekiwania co do swojego pokoju. Jedno może chcieć ściany w niebieskim kolorze, a inne chce mieć ulubionych piłkarzy na ścianie. Zadaniem rodziców jest wzięcie pod uwagę marzeń dziecka. Będzie to łatwiejsze w przypadku rodzeństwa z niewielką różnicą wieku – czy to maluchów czy nastolatków. Jeszcze łatwiejsza jest aranżacja pokoju dla rodzeństwa tej samej płci. Małym dzieciom z reguły wystarczy wygospodarowanie osobnej strefy do wypoczynku (łóżko) i wspólnej do zabawy: dywan, regały na zabawki, organizery do przechowywania drobiazgów.

Schody pojawiają się, gdy w pokoju ma zamieszkać dziewczynka i chłopiec, czy rodzeństwo z dużą różnicą wieku, na przykład przedszkolak i nastolatek. Starszemu dziecku należy wygospodarować przestrzeń do nauki oraz możliwość zapewniania sobie prywatności. By aranżacja takiego pokoju była harmonijna, najlepiej jest zdecydować się na jeden kolor mebli, rozróżniając strefy we wnętrzu kolorami i odcieniami dodatków. Ważny jest także przemyślany układ mebli. Gdy starsze się uczy, młodsze może się bawić, ale nie może zakłócać spokoju uczącego się dziecka. Dlatego tak istotne jest, by w pokoju dla rodzeństwa znajdowały się odpowiednio wyznaczone strefy, które pozwolą dzieciom swobodnie wykonywać ulubione przez nie czynności.

Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, wówczas dobrym pomysłem jest utworzenie ścianki działowej z płyty kartonowo-gipsowej. Jeśli w pokoju zmieszczą się osobne łóżka, wokół nich łatwo możesz zaaranżować strefy przeznaczone dla każdego dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko powinno mieć biurko lub stolik do nauki i rysowania oraz szafkę na zabawki i ubrania.

Jeśli do dyspozycji mamy mały i wąski pokój, wówczas aranżacja będzie wymagała większego nakładu sił. Najlepszą opcją będzie urządzenie pokoju z wykorzystaniem łózka piętrowego. Najlepiej jeśli biurka będą znajdowały się najbliżej naturalnego źródła światła, czyli okien. Na rynku dostępne są biurka dla dwóch osób. Doskonałym wyborem w przypadku małego pokoju dla rodzeństwa w bloku będzie inwestycja w wielofunkcyjne, inteligentne meble, na przykład z regałem i szafą.

Jeśli w jednym pokoju ma mieszkać brat i siostra, wówczas rodzice muszą zagrać kolorami. Za ich pomocą mogą stworzyć wspaniałą przestrzeń z wykorzystaniem pasujących do siebie pasteli, np. pudrowego różu w połączeniu z szarym na ścianie. Dobrym pomysłem będzie również wstawienie do pokoju tapczanów w różnych kolorach. Należy pamiętać, by zarówno chłopiec, jak i dziewczynka mieli swoje przestrzenie do realizacji własnych pasji.