Ból głowy – zapobieganie, leczenie
Ból głowy w ciąży może występować częściej niż normalnie. Jest to oczywiście spowodowane wszystkimi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety. Jednak mowa tu nie tylko o szalejących hormonach, ale również innych aspektach. Ból głowy może być spowodowany małą ilością wypitych płynów, brakiem wystarczającej ilości świeżego powietrza, złym odżywianiem w ciągu dnia, napięciem mięśni, jak również przemęczeniem i brakiem snu.
W czasie ciąży nie wolno przyjmować żadnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem. Dlatego najlepiej wypróbować najpierw wszelkie dostępne domowe sposoby. Możemy wypić powoli ciepłą herbatę (melisa, rumianek) lub szklankę wody, wybrać się na spokojny spacer i porządnie dotlenić. Dobrym sposobem jest również masaż (skroni, ramion, karku) albo krótka drzemka, która pomoże nam się zregenerować. Pomóc może również zimny okład lub wykorzystanie technik relaksacyjnych.
Niestety ból głowy może okazać się początkiem infekcji, przeziębienia lub migreny. Dodatkowo mogą dołączyć wymioty, gorączka, drętwienie kończyn i osłabienie. Warto w tym miejscu ponownie podkreślić, że przyjmowanie leków na własną rękę jest niebezpieczne zarówno dla ciąży, jak i matki, dlatego wszelkie niepokojące dolegliwości należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę i słuchać jego rad.
Nie powinno się lekceważyć objawów, które sprawiają, że nasze codzienne funkcjonowanie jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe, dlatego że mogą być sygnałem gorszego schorzenia. Na przykład nadciśnienia tętniczego czy stanu przedrzucawkowego.